Castigatoare a Premiului pentru Institutii Publice in editia 2017 fost  Garda ecologica Baia Mare, cu proiectul „Baia Mare Curata!”. In numele echipei castigatoare, Silvia Pop ne-a declarat: „Acest premiu reprezinta o distinctie foarte importanta pentru comunitatea noastra baimareana. Este rezultatul eforturilor comune, depuse de  catre  Autoritatea Locala  si Garda Ecologica  de pe langa Primaria Municipiului Baia Mare. Locul I ne onoreaza, ne responsabilizeaza astfel incat vom continua sa muncim pentru un oras verde, deoarece comunitatea noastra merita sa ramana conform tintei noastre, Baia Mare curata!”

In acest an, data de 25 septembrie marcheaza  lansarea sesiunii de inscrieri pentru cea de-a X-a editie a competitiei „Gala Premiilor Pentru Un Mediu Curat”, devenit deja un brand ECOTIC. Institutiile de invatamant, companiile, ONG-urile si institutiile publice sunt invitate sa isi inscrie proiectele dedicate mediului direct pe website-ul competitiei, www.premiilepentrumediucurat.ro

„Gala Premiilor Pentru Un Mediu Curat” este un concurs al Asociatiei ECOTIC, organizat la nivel national si dedicat initiativelor de protectie a mediului si conservare a resurselor planetei. Concursul are patru categorii, fiind invitate sa se inscrie companii, institutii de invatamant, institutii publice si ONG-uri care au dezvoltat, incepand cu luna octombrie 2017, proiecte dedicate mediului. Conditia esentiala este ca aceste proiecte sa fie intr-un stadiu suficient de avansat pentru a prezenta rezultate relevante, chiar si intermediare.

In data de 25 septembrie se da startul inscrierilor in concurs. Inscrierile se pot realiza pe www.premiilepentrumediucurat.ro prin accesarea formularului online de inscriere, disponibil la adresa https://www.premiilepentrumediucurat.ro/inregistreaza-proiect/.

„Invitam organizatiile care deruleza proiecte dedicate protectiei mediului si utilizarii eficiente a resurselor, precum si programelor de CSR, sa le inscrie in editia aniversara a Galei Premiilor pentru un Mediu Curat. Avem convingerea ca prin promovarea bunelor practici la nivelul comunitatilor locale contribuim, impreuna cu partenerii nostri, la dezvoltarea unei atitudini responsabile fata de valorile  mediului in care traim”, declara Valentin Negoita, Presedinte ECOTIC.

Data limita de inscriere a proiectelor este 20 noiembrie 2018, acestea urmand  a fi evaluate de un juriu de specialitate. Votul final il va avea insa publicul prin intermediul paginii de Facebook Organizatia ECOTIC.

Castigatorii vor fi anuntati pe 5 decembrie pe website-ul ECOTIC, premiile urmand a fi acordate in cadrul celei de-a zecea editii a Galei Premiilor Pentru Un Mediu Curat. 

Concursul este organizat cu sprijinul Ministerului Mediului, Interbrands, Heineken, InfoCons, Hotnews, RFI Romania, Carturesti, Oameni si Companii, Romania Pozitiva, Image Factory, Ateliere fara Frontiere, CCIFER, si Junior Achievement Romania.

Pentru mai multe detalii, www.premiilepentrumediucurat.ro 

 

......................................

Despre ECOTIC:

ECOTIC este prima organizatie a producatorilor si importatorilor de echipamente electrice si electronice (EEE) din Romania, fondata in anul 2006, care pune la dispozitie gratuit recipienti pentru colectarea separata a deseurilor de echipamente electronice de mici dimensiuni si baterii, precum si preluarea gratuita a echipamentelor voluminoase de la sediul firmei sau de la domiciliu. Pentru mai multe detalii transmiteti un e-mail la Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

0311.074.173   |   Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.  |   Calea Mosilor, nr. 88, sc. F, ap. 74, sector 3

Pontaj:

Pentru a va oferi servicii mai bune, utilizam cookies. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.